Proteinové nápoje od A do Z

Termín webináře:

18.11.2021

Čas:

17:00 - 20:00 hodin

Cena:

500 Kč


Číslo účtu: 271589910/0300
Variabilní symbol: datum svého narození ve formátu DDMMRRRR (Den, Měsíc, Rok)
IBAN: CZ05 0300 0000 0002 7158 9910
SWIFT: CEKOCZPP

Proteinové nápoje patří mezi nejoblíbenější sportovní doplňky stravy. V mnoha sportovních odvětvích se proto stávají nejen vhodným zdrojem bílkovin během dne, ale také skoro až nezastupitelným pomocníkem při snaze o udržení či budování svalové hmoty.

Tento seminář je věnovaný pouze proteinovým nápojům. Posluchači se v něm dozví, jaký je vztah mezi bílkovinou a aminokyselinou, jak vypadají bílkoviny jednotlivých proteinových nápojů nebo jaké látky se v proteinových nápojích nachází vedle samotných bílkovin.

Během webináře budou probrány následující kapitoly:

Něco málo z biochemie proteinů

Budou vysvětleny základní pojmy týkající se nauky o bílkovinách (aminokyseliny, peptidy, proteiny, denaturace apod.). Na několika příkladech běžných proteinů budou ilustrovány složité struktury proteinů.

Výroba proteinových nápojů

Posluchači se seznámí se základními výrobními metodami proteinových nápojů, při kterých dochází k zakoncentrování bílkovin z mateční suroviny. Budou vysvětleny rozdíly mezi mikro a ultrafiltrací a detailně bude popsána metoda CFM.

Kritéria hodnocení kvality bílkovin

V této části budou popsány ukazatele kvality bílkovin, které se standardně používají k určení výživové kvality jednotlivých zdrojů bílkovin. Budou prezentovány současné i historické ukazatele a na několika příkladech budou ukázán přesah do praktického použití.

Využití proteinových nápojů ve sportovní výživě

Posluchači se seznámí s běžnými praktickými postupy při používání proteinových nápojů. Diskutovány budou aktuální doporučení Mezinárodní společnosti pro sportovní výživu a jejich praktická realizace v běžné stravě.


Přednášející - Tomáš Novotný

Absolvent magisterského oboru fyzikální chemie na Přírodovědecké fakultě UK. Své práce publikoval v recenzovaných a impaktovaných vědeckých časopisech.

Absolvent Trenérské školy Olympia, od roku 2016 se věnuje přednáškové činnosti jako lektor výživy a suplementace.

Pracuje na vývoji nových receptur u doplňků stravy společnosti Mega Pro Nutrition s.r.o. Podílí se na vývoji nové řady doplňků stravy značky Optimal Metabolic. Pravidelně přispívá do fitness časopisů a magazínů, v současné době píše články pro e-magazín Aktin a pro časopis Svět kulturistiky.